Jak vybrat střešní nosič

Co byste měli vědět o střešních nosičích

Střešní nosiče se dělí na 2 typy:

1. Základní střešní nosič

strešný nosič

je určen pro klasické vozy typu HB / SDN které nejsou vybaveny střešními ližinami. Základní střešní nosiče se používají i pro některé modely typů KOMBI, které nejsou vybaveny ližinami. Základní střešní nosiče se většinou (v 95%) upevňují do originálních úchytů, které jsou dány výrobcem vozidla.

 

Existují 3 typy upevnění základních střešních nosičů:

  • Upevnění pod střešní lem (nejběžnější) - patky střešního nosiče se upevňují pod lem střechy - nad dveře.
  • Upevnění do fixačního bodu - automobil je z výroby vybaven fixačním bodem na vozidle. Většinou se jedná o závit ve střeše automobilu v odvodňovací střešní liště.
  • Upevnění speciální bod - v tomto případě, je střecha vozidla také vybavena upevňovacím bodem, je tu ale několik možných systémů upevnění (například speciální upevňovací ouško na střeše např. Citroen Berlingo Citroen Xsara Picasso /). Toto upevnění se používalo u starších modelů vozidel. Při nových moderních automobilech se od použití tohoto systému pomalu upouští.

2. Příčný střešní nosič na lyžiny

priečny strešný nosič

Je určen pro vozidla typu KOMBI. Tato vozidla jsou vybavena na střeše střešními podélnými ližinami. Nosiče se upevňují na podélné ližiny pomocí patek.

 

Podélné lyžiny se dělí na KLASICKÉ a INTEGROVANÉ

klasické lyžiny

Klasické lyžiny - mezi střechou vozidla a lyžinou je mezera.

 
integrované lyžiny

Integrované lyžiny - mezi střechou a lyžinou není mezera.

 

Jaké tyče si mám vybrat?

V nabídce každého výrobce jsou různé typy střešních nosičů podle typu tyčí. Funkčnost střešních nosičů ocelových nebo hliníkových je stejná. Rozdíl je ve vzhledu, použitém materiálu, tvaru nosičů a v profilu tyčí. Ocelové střešní nosiče na 98% nejsou vybaveny T drážkou, která slouží k jednoduché uchycení moderních nosičů (kol nebo lyží). Hliníkové střešní nosiče jsou většinou touto drážkou vybavené. Při nosičích které jsou vybaveny T drážkou je tento údaj na naší stránce uveden. Hliníkové nosiče se vyznačují i tzv. AERO zaobleným profilem tyčí, jsou aerodynamičtěj­ší, tišší a nezvyšují spotřebu automobilu natolik, jak klasické obdélníkové profily.


Co je to ta T drážka?

T drážka je žlábek většinou u hliníkových střešních nosičů. Tato drážka se používá pro upevnění moderního příslušenství (nosičů lyží, nosičů kol) pomocí T adaptérů. T drážka zaručuje komfortní montáž příslušenství a zkracuje čas montáže příslušenství.


Upevním příslušenství i na nosiče bez T drážky?

Každé příslušenství (nosič jízdního kola, nosič lyží, střešní box) je vyroben standardně k upevnění na klasické tyče bez drážky. Upevnění do drážky je nadstandard, zvyšuje komfort montáže.


Hučí střešní nosiče na autě?

Střešní nosiče na vozidle většinou hučí. Není to pravidlem ale většinou je to tak. Velkou mírou se o to podílí aerodynamický tvar a odpor automobilu. V praxi máme zkušenosti, že když připevníte další příslušenství na střešní nosič, hluk vydávaný střešním nosičem se sníží. Nejlepším způsobem abyste zabránili hučení střešního nosiče je demontovat nosič když ho nepoužíváte. Doporučuje to většina výrobců iz důvodu, že zbytečně nezvyšujete spotřebu automobilu.


Montážní informace

Střešní nosič se montuje výhradně podle postupu v originálním montážním návodu. Je zakázáno vkládat mezi patku střešního nosiče a vozidlo jakékoli předměty, které nejsou součástí balení. Je zakázáno používat střešní nosič na vozidlo, které není uvedeno v montážním návodu, aplikačním listu nebo v seznamu dodaným prodejcem. Během jízdy doporučujeme pravidelnou kontrolu pevnosti uchycení. V případě, že střešní nosič nedosedne správně na vozidlo je zakázané jej používat. V tomto případě je nutné kontaktovat vašeho prodejce.

Provozní informace

Střešní nosiče Použití střešního nosiče může zvýšit spotřebu Vašeho vozu. Hučení střešního nosiče na vozidle není důvodem reklamace. Je to způsobeno vyšším odporem vzduchu a aerodynamickým tvarem karoserie (zde platí, čím lepší aerodynamický tvar karoserie, tím je větší pravděpodobnost hučení střešního nosiče). Střešní nosič je určen pro přepravu zavazadel, v případě, že nic nepřepravujete - demontujte ho.